
Mercedeksen Nico Rosberg on voittanut kauden molemmat F1-osakilpailut ja johtaa MM-sarjaa 17 pisteen erolla tallitoveriinsa Lewis Hamiltoniin. Rosberg muistuttaa kuitenkin, ettei leijumiseen ole varaa.
– Lewis palaa vielä ryminällä, se on varmaa. Hän on ollut niin vahva kahdella edelliskaudella, Rosberg totesi t-online.de -sivustolla.
Bahrainin sunnuntaisen kisan ratkaisi käytännössä jo startti. Rosberg ampaisi kakkosruudusta kärkeen ja piti ykkössijansa ruutulipulle saakka. Hamilton sai surkean lähdön ja ylsi lopulta kolmanneksi.
– Olemme tehneet paljon töitä sen (startin) eteen ja se onkannattanut. Pääsin hyvin liikkeelle radan likaiselta puolelta ja se mahdollisti hyvän kisan. Pääsin kontrolloimaan kisaa.
Rosebergin mukaan Ferraria ei myöskään pidä unohtaa kärkisijoista taisteltaessa. Bahrainissa Kimi Räikkönen kiilasi mersujen väliin kakkoseksi. Sebastian Vettelin kisa kuitenkin tyssäsi moottoririkkoon jo lämmittelykierroksella.
– On selvää, etteivät he ole vielä näyttäneet, mihin kaikkeen he pystyvät. Emme ole vielä nähneet ehtaa Ferraria, ja meidän on oltava varovaisia, Rosberg muistutti.