
Ralliautoilun kahdeksankertainen maailmanmestari Sébastien Ogier palaa rallin MM-sarjaan tulevana viikonloppuna, kun kausi jatkuu Kanariansaarilla.
Ogier on ajanut toistaiseksi tällä kaudella vain yhden rallin. Tammikuun Monte Carlon MM-rallissa hän juhli voittoa.
Nyt edessä on kauden ensimmäinen täysiverinen asvalttikisa. Kilpailu on myös MM-sarjassa täysin uusi, vaikka Kanariansaarilla on ajettu kyllä aiemmin muun muassa rallin EM-sarjaa.
– Uusi ralli tuo aina mukanaan kutkuttavan fiiliksen. Se on melkein kuin rallin ydin – kukaan ei tunne teitä ennakkoon, ja kaikki alkaa alusta, Ogier ennakoi.
Ogierilla on myös varsin selvä resepti olemassa siihen, miten kilpailussa voi pärjätä.

– Edessä on vaativa nuotitus, jossa jokainen erikoiskoe täytyy tutkia huolellisesti, ja nopeat nuotit ovat avainasemassa, jos aikoo menestyä tässä rallissa. Tällaiset tilanteet ovat sopineet minulle aiemmin hyvin, ja toivon, että pystyn edelleen tekemään sen kunnolla ja taistelemaan kärkisijoista, Ogier sanoi.
Ogier odottaa kisaa innolla. Reitti vaikuttaa hänen mielestään lupaavalta.
– Näkemäni perusteella tiet näyttävät todella upeilta, mutta tiedän myös, että Atlantin saarella sää voi muuttua hyvin nopeasti. On hienoa päästä jälleen ajamaan tällaisilla hyväpitoisilla, radan tyyppisillä pätkillä. Toivon, että pystymme pysymään kärkiporukassa ja taistelemaan voitosta, ranskalaismestari linjasi.