Rallin EM-sarja pääsee viimein perjantaina vauhtiin, kun kauden ensimmäinen kilpailu ajetaan Sierra Morenassa rallissa, Espanjan Cordobassa.

Pääluokassa kilpailee monta rallin MM-sarjan puolelta tuttua nimeä. Mukana viivalla on myös entinen F1-kuljettaja Jos Verstappen.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Suomalaisväriä kilpailuun tuovat superlupaus Tuukka Kauppinen ja Leevi Lassila.

Kauppinen ajaa kilpailussa Peugeot 208 Rally4 -autolla. Kauppinen on todennut olevansa opintomatkalla.

Superlupaus yrittää nyt opetella asvalttikisojen saloja, ja siihen tarkoitukseen Sierra Morenan ralli sopii erinomaisesti.

Kauppiselle, 18, on tulossa kattava ohjelma täksi kaudeksi. Hän ajaa rallin SM-sarjaa ja Italian rallisarjaa sekä satunnaisia muita kisoja. Kauppinen on ajanut tälle kaudelle jo yhden MM-rallinkin, Ruotsin MM-rallin helmikuussa.

LUE MYÖS: Näkökulma: Frank Mobergilla iso ansio Jokereiden menestystarinassa (KiekkoUutiset.fi)