Valtteri Bottaksen ja suomalaisen paikan Mercedeksellä vuonna 2022 ottaneen George Russellin välillä on kipinöinyt joskus rajustikin radalla ja sen ulkopuolella. Vihanpidolle ei saa olla enää pienintäkään sijaa.

Russell jatkaa maaliskuulla alkavalla F1-kaudella Mercedeksen kisakuljettajana tulokas Kimi Antonelli rinnallaan. Bottas puolestaan hoitaa tiimin testi- ja varakuljettajan työt.

Tällä erää sopimuksensa viimeistä vuotta aloitteleva Russell toivottaa Bottaksen tervetulleeksi takaisin Mersulle. Russell korostaa kokeneen suomalaisen suurta merkitystä.

– Hänen kokemuksensa tulee olemaan meille massiivinen asia. On hienoa saada joku, jolla on niin paljon simulaattori- ja kilpatietoa ja joka tuntee tiimin täysin, Russell korostaa RN365:lle.

Menneet ovat menneitä ja nyt puhalletaan tiukasti yhteiseen hiileen. Takavuosien riidat Imolan vuoden 2021 raju kolarointi mukaan luettuna on kuopattu lopullisesti ainakin Russellin mukaan.

– Vuosia sitten meillä ei selvästikään ollut vahvaa ystävyyssuhdetta, mutta me olemme molemmat ammattilaisia ja se välimme ovat vahvistuneet, Russell muotoilee.

LUE MYÖS: Näkökulma: Jarmo Kekäläinen selvä merkki – jotain järisyttävää Liigassa tekeillä (KiekkoUutiset.fi)