
Red Bullin Liam Lawsonin työpaikka on jo vaarassa, vaikka kautta on takana vasta kaksi osakilpailua. Samalla puheet korvaajakandidaatista ovat ottaneet ilmaa.
Lawson on jäänyt pisteittä kauden kahdessa avauskisassa ja hänen esityksensä ovat olleet katastrofaalisia. Australiassa hän ajoi pihalle heti avauskierroksella ja Kiinassa hän jäi aika-ajojen viimeiseksi jääden kisassa kauas pistepaikoilta.
Puheet Lawsonin potkuista ovat yltyneet päivä päivältä ja samalla ehdokaskandidaatteja on noussut ilmaan. Yhtenä varteenotettavana kandidaattina on pidetty Alpinen varakuski Franco Colapintoa.
Häntä on uumoiltu joko suoraan Lawsonin korvaajaa tai siirtymistä Racing Bullsille, mikäli Red Bull nostaisi Yuki Tsunodan Lawsonin tilalle. Puheet Colapintosta yltyivät entisestään, kun Christian Hornerin nähtiin supisevan Alpinen neuvonantaja Flavio Briatoren korvaan Kiinassa.
PlanetF1 tietää kuitenkin lähteisiinsä vedoten kertoa, ettei Red Bull ei ole kiinnostunut argentiinalaisesta. Colapinto aloitti ryminällä viime kaudella Williamsilla korvattuaan kesken kauden Logan Sargeantin kirjaten heti kahdessa avauskisassa pisteitä.
Tuolloin Red Bullin tiedetään tiedustelleen Colapinton siirtomahdollisuuksista. Loppukaudesta Colapinto nousi otsikoihin lähinnä ulosajoillaan ja kolareillaan, ja PlanetF1:n mukaan Red Bullin kiinnostus alkoi samaan aikaan hiipua.