
Arsi Ruuskanen oli Tour de Skin suuri suomalaisnimi kiertueen päättäneessä Alpe Cermisin hirmunousussa. Matkaan numerolla 44 lähtenyt Ruuskanen taisteli etapilla upeasti yhdeksänneksi.
– No, kyllä tiesin, että ihan ok-vahvoilla tähän nousuun olen. Mutta, mutta. Kun lähtee letkan perältä, niin se on kuin lähtisi 5 000 metrin juoksuun 5 500 metristä, Ruuskanen muotoili Viaplayn haastattelussa.
Upea taistelu osoitti, että Ruuskaselle olisi ollut eväät kovempaan sijoitukseen paremmalla lähtönumerolla.
– Oli sellainen suksi ja päivä, että olisi ollut mukava katsoa, missä olisi ollut, jos olisin lähtenyt 20-30 sijaa korkeammalta. Alkuun kun lyö 15-20 sekuntia kiinniotettavaa, niin se on pitkä matka.
Lue myös:Suomalaishiihtäjältä mieletön veto brutaalissa loppunousussa – Tourin kokonaisvoitto Norjaan