Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on käsitellyt Tampereen Pyrinnön tekemän vastalauseen Korisliigan ensimmäisestä finaalista, joka pelattiin Kouvolassa 2.5.2016. Pyrinnön tekemä vastalause koski ottelun aikana tapahtuneita muutoksia olosuhteissa.

Ottelun aikana Lumon Areenalla peli- ja heittokellojen kanssa oli ongelmia. Kouvot voitti ottelun 91-89.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Koripalloliiton kilpailusääntöjen mukaan vastalause voidaan tehdä erotuomareiden, toimitsijoiden tai pelaavien seurojen sääntöjen tai sarjamääräysten vastaisesta menettelystä sekä pelaajan edustuskelvottomuudesta, mutta ei sääntötulkintakysymyksistä, joiden ratkaisu riippuu erotuomarin harkinnasta. Kun joukkue aloittaa ottelun, se hyväksyy olosuhteet ja ottelua edeltäneet toimenpiteet, eikä voi enää tehdä niitä koskevaa vastalausetta.

Sääntö- ja kurinpitoyksikön mukaan kyseistä sääntökohtaa on tulkittava siten, että ottelun aikana olosuhteissa tapahtuneet muutokset tulevat hyväksytyiksi joukkueen jatkaessa ottelua eikä niistä voi tehdä vastalausetta.

Kilpailusäännöissä säädetään, että joukkueen kapteenin tai valmentajan olisi ilmoitettava tuomarille mahdollisesta vastalauseesta heti vastalauseeseen johtavan tapahtuman jälkeen, jos peli on pysäytettynä tai viimeistään seuraavan pelikatkon aikana.

Vastalausetta käsitellessään Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö päätti, että se ei ota Pyrinnön vastalausetta tutkittavaksi, koska Pyrintö ei ottelun aikana tehnyt olosuhteiden muuttuessa kilpailusäännöissä säädettyä ilmoitusta tapahtumahetkellä erotuomarille, ja koska Pyrintö ottelua jatkaessaan hyväksyi muuttuneet olosuhteet.

Kolmas Korisliigan finaali pelataan lauantaina 7.5. Kouvolassa. Kouvot johtaa ottelusarjaa 2-0. Suomen mestaruus ratkeaa neljällä voitolla.

Lähde: Koripalloliiton tiedote.

LUE MYÖS: Näkökulma: Stanley Cupin voittaja kiteytti karmean tasoeron – ”Noin 10.000 NHL-ottelua” (LeijonaUutiset.fi)