Lappeenrannan Urheilu-Miehien Rasmus Vehmaa paransi toistamiseen 17-vuotiaiden poikien 110 metrin aitajuoksun Suomen ennätystä. Vehmaa juoksi maanantai-iltana Jyväskylässä upeasti 13,41. Hänen aiempi SE:nsä oli 13,44 kahden viikon takaa.

Uusi ennätys nostaa Vehmaan alle 18-vuotiaiden tämän vuoden maailmantilaston kolmanneksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Vehmaan molemmat SE-juoksut syntyivät liki tyvenessä kelissä. Niin Lappeenrannassa kuin nyt Jyväskylässäkin oli tuulen voimakkuus vain 0,3 metriä sekunnissa.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Sara Francis tekee paluuta pikajuoksun kotimaiseen kärkeen. Francis voitti Jyväskylässä sekä 100 metriä että 150 metriä hyvin tuloksin, vaikka vastatuuli haittasikin.

100 metrin finaalissa Francis puski 2,1 sekuntimetrin vastatuuleen 11,80 ja alkuerissä otollisemmissa olosuhteissa 11,72, millä tuloksella hän paransi neljä vuotta vanhaa ennätystään.

150 metrin juoksussa 21-vuotias Francis oli ylivoimainen ajalla 17,74, millä hän kohoaa Suomen kaikkien aikojen tilastossa viidenneksi.

Lähde: SUL:n tiedote

Lue myös:YLE: SE-mies jättää yleisurheilun MM-kisat väliin

Lue myös:NFL-pelaaja teki hurjan juoksun 110m aidoissa – kaikkien aikojen kolmanneksi paras aika!

https://twitter.com/yleisurheilu/status/1536445231683538947

LUE MYÖS: Haastattelu: Tampereelle palannut tähtivahti Christian Heljanko paljastaa – ”Itse olin ensin Tapparaan yhteydessä” (Siniviiva.fi)