C More on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen yleisurheilun kruununjalokiven Timanttiliigan lähetysoikeuksista. Se tarkoittaa, että maailman parhaat yleisurheilijat nähdään cmore.fi:ssä ja C Moren kanavilla ainakin kauden 2019 loppuun asti.

Timanttiliiga kokoaa vuonna 2017 maailman parhaat yleisurheilijat 14 huipputasokkaaseen osakilpailuun.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– On upeaa, että maailman parhaat yleisurheilijat pysyvät C Morella myös jatkossa. Timanttiliiga on tärkeä osa urheilutarjontaamme keväästä syksyyn. Kilpailujen tarkkaan mietitty konsepti on myös tv-katsojalle palkitseva, sillä kahden tunnin lähetys on hengästyttävän täynnä toimintaa, toteaa urheilun ohjelmapäällikkö Markus Autero C Moren tiedotteessa.

Kesän 2017 timanttijahti käynnistyy samana päivänä kuin jääkiekon MM-kisat eli 5. toukokuuta. Tänä vuonna C Moren tarjontaan kuuluu myös toiseksi korkeimman tason eli IAAF World Challengen osakilpailuja sekä USA:n kivikovat mestaruuskisat juhannuksena.

Timanttiliigan avauskilpailu Qatarin Dohassa alkaa perjantaina 5.5. kello 19 C More Max -kanavalla sekä suoratoistopalvelussa www.cmore.fi. Kaksituntiseen lähetykseen mahtuu lukuisia yleisurheilun kirkkaimpien tähtien suorituksia – suomalaisista mukana on ainakin keihäsmies Tero Pitkämäki. Ilmajokelaista vastaan asettuvat ainakin Thomas Röhler sekä hallitseva maailmanmestari Julius Yego.

Muita kiinnostavia kaksinkamppailuja nähdään muun muassa miesten 400 metrillä, kun LaShawn Merritt sekä Kirani James ottavat mittaa toisistaan. 30-vuotiaalta Merrittillä vyöltä löytyy muun muassa kolme olympia- ja seitsemän MM-kultaa, ja olympia- sekä MM-kultaa on juhlinut myös James.

Naisissa yksi kiinnostavimmista lajeista on 200 metrin juoksu, kun vastakkain ovat Elaine Thompson sekä Dafne Schippers. Jamaikalainen Thompson voitti Rion olympialaisissa 100 ja 200 metriä sekä hopeaa pikaviestistä. Alankomaalainen Schippers odottelee vielä olympiakultaansa, mutta yksi MM-mestaruus 24-vuotiaalla jo on.

Yleisurheilun MM-kisat käydään elokuussa, joten MM-valmistautumisessa heinäkuun Timanttiliigan ja World Challengen kisoilla on valtava merkitys. MM-kisojen jälkeen tuoreita MM-menestyjiä nähdään Timanttiliigan finaaleissa, joihin urheilijat pääsevät tällä kaudella kauden aiempien osakilpaillujen menestyksen perusteella.

C Moren yleisurheilutiimi sai kovan luokan asiantuntijavahvistuksen jo talvikauden hallikisoihin, kun rinkiin liittyi pituushypyn Suomenennätysmies Tommi Evilä. Hänen lisäkseen asiantuntijakaartiin kuuluvat tutut Toni Roponen ja Mika Järvinen.

Myös selostusmikrofonin äärellä on alkukaudella uusi ääni, MTV:n Huomenta Suomesta tuttu urheilumies Juhani Henriksson. Kun jääkiekon MM-kisat ovat toukokuun lopulla ohi, halleilta yleisurheilun selostuskoppiin pyrähtävät Antero Mertaranta ja Mika Saukkonen.

Lähde: C Moren tiedote.

LUE MYÖS: Näkökulma: Itävallan kehitystarina viemässä yllättäjän puolivälieriin (LeijonaUutiset.fi)