Antti Sainio juoksi Turussa tiistaina alle 20-vuotiaiden miesten 400 metrin aitajuoksun uuden Suomen ennätyksen 49,91. Aiempi miesten aidoilla juostu SE oli Jere Haapalaisen tämän ikäluokan EM-finaalissa viime kesänä juoksema 50,02.

– Olihan se hienoa päästä alle 50 sekunnin. Uskoin, että se voisi olla mahdollista tänä vuonna. Se oli yllätys, että nyt jo meni noin lujaa. Tässä on vielä treenailtu ja tarkoitus on olla täydellisessä kunnossa vasta kahden ja puolen kuukauden päästä MM-kisoissa, Sainio sanoi Urheiluliiton tiedotteessa.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Ikäluokkansa kuluvan vuoden maailmantilastossa Sainio on nyt Turun ennätysjuoksullaan kolmantena.

– Se oli tasapainoinen juoksu. Tekniikka pysyi kasassa. Viimeinen aitaväli oli harppomista ja loppusuora taistelua, Sainio kertaili.

Sainiolla oli hallikauden jalkavaivaa, jonka hän takia jätti juoksutreenit ja iskutuksen kuudeksi viikoksi ja teki korvaavaa harjoittelua. Kuten Turun juoksu kertoi, nyt kaikki on kunnossa.

Sainion Turussa juoksema uusi SE rikkoi samalla myös Tuomas Lehtosen äskettäin Roomassa juokseman kauden kotimaisen kärkituloksen.

Viime kesänä Istanbulissa alle 20-vuotiaiden EM-kilpailuissa Sainio aitoi hopeamitalin seuratoverinsa Jere Haapalaisen voittaessa.

Lue myös:Nina Chydenius yllätti Roomassa – ”Unelmakisa, ihan täydellinen”

LUE MYÖS:  Haastattelu: Jussi Jokinen paljastaa Edmontonin mahdollisuuden mestaruuteen (Siniviiva.fi)