Alfa Romeo käynnisti F1-kauden loistavasti Bahrainissa, kun Valtteri Bottas ajoi kuudenneksi ja Guanyu Zhou kymmenenneksi. Kaikki ennusmerkit lupaavat vahvaa esitystä myös ensi viikonvaihteena Saudi-Arabiassa.

F1-asiantuntija Marc Surer ei ota mitään pois Alfa Romeon menestyksessä, mutta muistuttaa, että tallilla oli ja tulee olemaan myös Saudi-Arabiassa yksi ”valtava” etu moniin muihin nähden.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Se on auton paino. Alfa Romeo onnistui jo ennen kautta siinä, mihin pääosa muista talleista yltää vasta parin kisan kuluttua.

– Kuulin, että muutamien tiimien autot ovat yli 20 kiloa painavampia. Jo yksinään tämä merkitsee 0,5-0,6 sekuntia, Surer väittää Motorsport-Totalilla.

– Muut tiimit saavat tietenkin kurottua eron kiinni kevyemmillä osilla ja he saavuttavat minimipainon, mutta se on nyt Alfa Romeolle valtava etu, Surer jatkaa painokkaasti.

Surer näkee Alfan onnistuneen loistavasti myös kuljettajavalinnoissaan suurten sääntömuutosten haasteisiin vastatessaan.

– Toinen (Bottas) tietää, miten se tehdään ja toinen (Zhou) haluaa näyttää. Tiimi hyötyy myös Ferrarin uudesta moottorista ja tuulitunnelista.

Lue myös:Valtteri Bottaksella sittenkin annettavaa – vältti Heikki Kovalaisen karun kohtalon

LUE MYÖS: Analyysi: Patrik Laineen edustama Montreal Canadiens valmis tekemään isoja siirtoja (Siniviiva.fi)