Mercedes ja McLaren eivät ole suinkaan ainoita F1-talleja, joilla on juuri nyt massiivisia ongelmia autojensa kanssa. Aston Martin vaikuttaa kadottaneensa täysin punaisen langan AMR22-kilpurinsa suunnittelussa ja kehitystyössä.

Aston Martinin Lance Stroll sijoittui kauden viime sunnuntaina avanneessa Bahrainin kisassa 12:nneksi ja koronaa potevaa Sebastian Vetteliä tuurannut Nico Hülkenberg 17:nneksi. Aston Martinilla ei ollut hurraamista myöskään aika-ajoissa.

– Auto on, mitä olen kuullut, katastrofi, F1-asiantuntija Ralf Schumacher lataa AvD Motor & Sport Magazinille.

Schumacher ripitti Aston Martinia rajusti jo kisaviikonvaihteen aikana. Hän suorastaan hämmästeli sitä, että Stroll hävisi Hülkenbergille, joka ei ollut ajanut F1-autolla kilpaa puoleentoista vuoteen, kolmella kymmenyksellä aika-ajoissa. Lance Stroll on tallin omistavan kanadalaismiljardööri Lawrence Strollin poika.

– Tiettävästi myös tiimin omistaja istuu kokouksissa kertoen, miten asiat tulisi tehdä. Jos se on näin, niin siitä tulee monimutkaista, todella monimutkaista.

– Tiimi on menettänyt johtolangan. He halusivat saada liian paljon liian nopeasti. Se ei yksinkertaisesti onnistu Formula 1:ssä. Et voi vain palkata ihmisiä muualta, käyttää paljon rahaa ja sekoittaa sitten sen kaiken hetken ”kattilassa” ja odottaa sieltä tulevan jotain hyvää, Schumacher muotoilee painokkaasti.

Kausi jatkuu ensi viikonvaihteessa Saudi-Arabiassa.

Lue myös:Valtteri Bottaksella on yksi valtava etu puolellaan – näin paljon F1-asiantuntija väittää sen merkitsevän

LUE MYÖS: Näkökulma: Näistä valitaan Leijonat olympialaisiin (KiekkoUutiset.fi)