Kauden toinen F1-viikonloppu käynnistyy tänään ajettavilla vapailla harjoituksilla Jeddahin huippunopealla katuradalla Saudi-Arabiassa. F1-asiantuntija Martin Brundle pelkää, että viikonvaihteen aikana on luvassa liiankin paljon dramatiikkaa.

Jeddahin katuradan turvallisuutta on pyritty parantamaan viime vuodesta, mutta vaara on kauemmaksi viedyistä muureista huolimatta koko ajan läsnä.

F1-autoihin täksi kaudeksi tulleet 18 tuuman massiiviset renkaat saattavat nekin aiheuttaa ainakin ensimmäisissä sessioissa oman haasteensa muureja nuoltaessa ja niitä hahmotettaessa.

Brundle puhuu jopa mahdollisesta ”kolarifestivaaleista”.

– Se on todella nopea katurata. Muistan, kun kiersin Jeddahin rataa ensimmäisen kerran kävellen. Ajattelin, että ”vau, en voi uskoa, että tätä rataa kierretään niin nopeasti näiden seinien välissä”, Brundle kertoo Sky Sportsille.

– He ovat siirtäneet joitain esteitä kauemmas ja luoneet siten paremman näkyvyyden kuljettajille. Mutta uskon, että ne samat haasteet ovat yhä siellä, Brundle jatkaa.

Jeddahin katurata on jakanut kuljettajien mielipiteet. Pelottava on se sana, joka on noussut usein esiin.

– Se on liian vaarallinen ilman todellista syytä, Red Bull-tallin Sergio Perez muotoili viime kauden GP:n jälkeen.

Maailmanmestariksi ajanut tallikaveri Max Verstappen säesti tuolloin Pereziä.

– Se voi olla erittäin vaarallinen. Se on hauska ajettava, mutta hankala. Vaara on koko ajan läsnä.

Lue myös:Valtteri Bottaksen tallikaveri puhuu jo hurjia!

Lue myös:Nyt se on vahvistettu – tästä syystä Red Bull-talli koki karmean katastrofin F1-kauden avauskisassa

https://twitter.com/F1/status/1507067243871580162

LUE MYÖS: Reaktio: Ensin Manchester City, seuraavaksi KuPS – ”Crystal Palace on ylivoimainen suosikki” (Atleetti.fi)