Saudi-Arabian GP-viikonvaihdetta päätettiin jatkaa siitä huolimatta, että Jemenin huthikapinalliset tekivät perjantaina ohjusiskun öljy-yhtiö Aramcon jakelukeskukseen, joka sijaitsee vain noin 10 kilometrin päässä Jeddan F1-radasta.
F1 ja kansainvälinen autoliitto FIA päättivät tukkia kuljettajien suut kommenteilta perumalla perjantai-illan mediatilaisuudet.
F1-rääväsuuna tunnettua Red Bull-tallin neuvonantajaa Helmut Markoa F1:n ja FIA:n kyseenalainen linjaus ei kuitenkaan pidätellyt – ikävä kyllä.
Marko kommentoi kirjaimellisesti tulenarkaa tilannetta Sky Germanylle tavalla, joka sai ainakin meksikolaiset raivon valtaan.
– Max (Verstappen) ei pelkää, mutta Perez (Sergio) on hyvin peloissaan. Vaikka tämä ei olekaan kovin erilaista verrattuna siihen, millaista on elää Mexico Cityssä, Marko möläyttää Twitteriin vuotaneella videolla (tämän tekstin alla).
Markon, 78, asiattomaan kommenttiin vedettiin välittömästi samalla mitalla takaisin mm. tähän tyyliin:
– Täysin sopimaton kommentti.
– Viekää vanha lapsi vanhainkotiin.


























