
F1-kauden ensimmäinen sprinttikisa ajetaan ensi viikonloppuna Imolassa. 100 kilometrin mittaisia sprinttikisoja on tämän vuoden ohjelmassa yhtä monta kuin viime kaudella eli kolme.
Sao Paulossa ajetaan sprinttiä viime kauden tapaan. Kaksi muuta rataa ovat uusia tälle formaatille: Imola Italiassa ja Red Bull Ring Itävallassa.
Tällä kaudella kahdeksan parasta saa MM-pisteitä sprinttikisassa viime kauden kolmen sijaan. Voittaja kuittaa kahdeksan MM-pistettä, toinen seitsemän ja niin edespäin. Pisteet lisätään sekä kuljettajan MM-saldoon että tallille merkkimestaruuskilpailuun.
Sprinttikisa määrittää varsinaisen GP:n lähtöjärjestyksen. Sprintin lähtöjärjestys tulee perjantain aika-ajosta.
Vaikka sprinttikisa määrittää varsinaisen GP:n lähtöjärjestyksen, niin tällä kaudella aika-ajon voittaja saa tilastoihinsa kunnian paalupaikasta. Viime kaudella se kunnia meni sprinttikisan voittajalle.