
Lewis Hamiltonin alkukausi on ollut todella vaisu, mutta Hamilton itse vannoo olevansa edelleen täysin sitoutunut pitkäaikaiseen talliinsa Mercedekseen.
Mercedeksellä on ollut mittavia ongelmia alkukaudesta ja Lewis Hamilton sekä tallipomo Toto Wolff ovat ehtineet ottamaan jo yhteenkin.
Tämä on käynnistänyt huhut siitä, voisiko Hamiltonin ura formula ykkösissä olla pian ohi. Näin ei asia kuitenkaan ole, vannoo Hamilton.
– Olen edelleen 100-prosenttisesti sitoutunut tähän tiimiin, Hamilton sanoo.
– Ei ole mitään muuta paikkaa, missä haluaisin olla. Olemme olleet nyt vaikeuksissa, mutta minun DNA:ni ei kuulu perääntyminen tai luovuttaminen, Hamilton jatkoi.
Mercedes ei ole tällä hetkellä mukana mestaruustaistelussa. Red Bull ja Ferrari ovat hallinneet alkukautta. Hamilton uskoo kuitenkin vielä ”Imperiumin vastaiskuun”. Tosin ei enää tällä kaudella.
– Olemme edelleen maailmanmestareita ja voimme korjata tämän. Se tulee vain ottamaan aikaa. Se tulee ottamaan yhden kivuliaan vuoden, Hamilton myönsi.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös:Nico Rosberg lyttäsi Lewis Hamiltonin – ”Iso rooli surkeassa suorituksessa”
Lue myös:Max Verstappen ei halunnut kääntää puukkoa tuoreessa haavassa – ”Kyllä hän tietää sen itsekin”