
Saksalaissivusto F1-Insider vihjaili torstaina mahdollisesta sensaatiosiirrosta kuninkuusluokan kuljettajamarkkinoilla. Sebastian Vettel, 34, lähtisi tämän kauden jälkeen turhautuneena Aston Martin-tallista ja hänen tilalleen tulisi Alpinelta 40-vuotias konkari Fernando Alonso.
Nelinkertaisen maailmanmestarin Vettelin ”eläköitymistä” F1-sarjasta pidetään huomattavasti todennäköisempänä kuin sitä, että hän jatkaisi uraansa vielä kaudella 2023. Alonso on puolestaan kertonut, että hän aikoo pysyä sarjassa ainakin vielä kaksi vuotta, mahdollisesti pitempäänkin.
Entinen F1-kuljettaja David Coulthard ei ota espanjalaislehti AS:n haastattelussa suoranaisesti kantaa mahdolliseen sensaatiosiirtoon, mutta antaa ymmärtää rivien välistä, että kriisitalli Aston Martin ei ole oikea paikka tuplamestari Alonsolle.
– Fernando on täällä ja ajaa upeasti. Hänellä on nälkää ja motivaatiota menestykseen. Hän on erittäin nopea kuljettaja. Hän on perustavaa laatua oleva voimavara Alpinella. Ferrarilla on ovet kiinni ja Mercedeksellä myös. Alpine edustaa Fernandolle parasta mahdollisuutta, Coulthard näkee konkarin tilanteen.
– Fernando on jo tehnyt paljon kovaa työtä Alpinelle. Minusta hänen pitäisi katsoa vielä toinen vuosi, pystyykö tiimi ottamaan askeleen eteenpäin, Coulthard jatkaa.
Lue myös:Kova huhu F1:n kuljettajakuvioista – liittyy kahteen maailmanmestariin
Lue myös:Mika Häkkinen ajoi Miamin uudella F1-radalla – tämä oli legendan tuomio