George Russell siirtyi vihdoin täksi kaudeksi Mercedeksen F1-talliin. Russell on myöntänyt Beyond the Grid -podcastin haastattelussa, että hän vietti mielestään liikaa aikaa Williamsilla.

Russell siirtyi Williamsille kaudeksi 2019. Hän ajoi lopulta tallissa kolme vuotta.

Williams ajoi koko joukon peräpäässä. Mies kertoi, että hän halusi lähteä jo toisen Williams-kauden jälkeen. Se ei kuitenkaan ollut mahdollista.

– Jälkikäteen arvioituna kolme vuotta joukon peräpäässä ajamista oli liian kauan. Mutta valitettavasti Claire (Williams, tallipäällikkö) teki hyvää työtä sopimusneuvotteluissa. Ei ollut ulospääsyä, paljasti Russell.

Williams oli heikko jo kaudella 2018. Russellin mukaan hän neuvonantajineen odotti nopeampaa paluuta huipulle.

– Ajattelimme silloin, että tämä talli nousee nopeasti takaisin keskikastin talliksi. Silloin olimme samaa mieltä, että kolme vuotta on hyvä pätkä taistella pisteistä ja ehkä palkintopallisijoista.

Lue myös:Tässä on F1-sarjan hitain auto – ainakin turhautuneen huippukuskin mielestä

LUE MYÖS: TPS kertoi suru-uutisen (FutisUutiset.fi)