Alfa Romeo koki F1-kauden pohjanoteerauksensa Ranskan kisan avauskierroksella tavalla, jota tallipomo Frederik Vasseur ei halua nähdä ja kokea enää koskaan. Kyse oli painajaisesta Paul Ricardilla.
Valtteri Bottas lähti kisaan ruudusta 11. Hänen tallikaverinsa Guanyu Zhoun lähtöruutu oli 16. Avauskierroksen jälkeen Alfa Romeo-kuljettajat olivat valahtaneet koko joukon hännnille.
Bottaksen startti painui uudesta kytkimestä huolimatta täysin penkin alle, kun auto jäi sutimaan ruutuun. Bottas ei syyttänyt kytkintä. Syy umpisurkeaan starttiin Paul Ricardin peräti 60-asteisella radalla löytyi kovista renkaista.
Jo kolmannen peräkkäisen kisansa ilman pisteitä ajanut Bottas päätyi Ranskassa 14:nneksi. Zhoun matkanteko päättyi keskeytykseen voimayksikköön iskeneen ongelman takia.
– Olimme ennen kisaa varmoja, että pystyisimme kääntämään kohtuulliset lähtöruudut pistesijoiksi, mutta valitettavasti näin ei käynyt. Löysimme kaksi autoamme ensimmäisen kierroksen lopulla letkan hänniltä ja sieltä on aina vaikea yltää kymmenen joukkoon, Vasseur pudottelee pettyneenä tiiminsä tiedotteessa.
– Ei todellakaan toivomamme tulos, mutta ainakin meillä on mahdollisuus iskeä välittömästi takaisin Unkarissa, Vasseur viittaa ensi viikonvaihteessa ajettavaan kisaan, josta lähdetään vajaan kuukauden mittaiselle kesätauolle.
Alfa Romeolle on luvassa tiettävästi päivityksiä autoon Budapestissa. Vasseur ei tosin hiiskunut niistä sanallakaan Ranskan pohjakosketuksen jälkeen.
– Analysoimme tänään tilanteen ymmärtääksemme mitä tapahtui. Varsinkin siksi, että odotamme sääolosuhteiden olevan samanlaiset ensi viikonvaihteena.
Paul Ricardilla hikoiltiin käytännössä koko kisaviikonloppu yli 30 asteen helteessä. Radan lämpötila painui pahimmillaan reippaasti yli 60 asteen.
Lue myös:Max Verstappen dominoi dramaattista Ranskan GP:tä – Valtteri Bottakselta surkea esitys































