F1-kuljettaja Mick Schumacherin taivaalle on ilmaantunut lisää tummia pilviä. Haas-talli on keskeyttänyt saksalaisen RTL:n tietojen mukaan neuvottelut Schumacherin kanssa.
Schumacherin sopimus Haasin kanssa päättyy tämän kauden jälkeen. Alustavat jatkoneuvottelut on käynnistelty, mutta ne on nyt siis vihelletty poikki ainakin sarjan kesätauon ajaksi. Saksalaislehti Bild arvioi jo aiemmin viikolla, että Schumacherin, 23, F1-ura saattaa olla tältä osin taputeltu.
Haasin tallipäällikkö Günther Steinerin ja Schumacherin välit ovat olleet tällä kaudella koetuksella. Schumacher on aiheuttanut kolaroinneillaan yhdysvaltalaistallille yli miljoonan dollarin vahingot, mitä Steiner ei ole katsonut hyvällä. Eikä tietenkään myöskään tallin omistava Gene Haas.
Steiner tosin antaa ymmärtää, että vaikka neuvottelut onkin nyt katkaistu, niin se ei tarkoita sitä, etteivätkö ne voisi vielä jatkua. Steiner kertoo haluavansa kääntää kesätauon aikana kaikki kivet sen osalta, kuka ajaa Haasilla kaudella 2023 tanskalaisen Kevin Magnussenin tallikaverina.
Ferrarin mandaatilla Haas-tallissa kilpailevan Schumacherin tilanne alkaa olla siis todella tukala tilanteessa ensi kauden tallipaikan osalta. Italialaismedia on lisäksi väittänyt, että Ferrarin tallipäällikkö Mattia Binotto ei ole enää vakuuttunut Schumacherin potentiaalista.
- Steinerille ei ole mitään kiirettä neuvotella Schumacherin kanssa. Steiner tietää, että Haas on Schumacherille enää ainoa mahdollisuus jatkaa formula ykkösissä, RTL väittää.
Schumacheria on ehditty viedä villeimmissä varikkohuhuissa Red Bullin sisartalli AlphaTaurille.
Schumacher päätti kuitenkin valita aikoinaan Ferrarin akatemian Red Bullin sijaan. Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko ei ole unohtanut sitä, päinvastoin.
- Schumacher on ollut aina Ferrarin ohjelmassa, joten hän ei ole koskaan tutkassani, Marko linjaa tiukasti.
Lue myös:
Lähde: Tässä tallissa F1-tulokas Oscar Piastri ajaa ensi kaudella
Tweet