Odotettu Porschen ja Red Bullin F1-yhteistyö ei toteudu vuonna 2026.

Asiaan saatiin virallinen vahvistus perjantaina, mutta miksi projekti kaatui?

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Porsche heittäytyi ahneeksi. Se olisi halunnut päätäntävaltaa ja ison, 50 prosentin siivun Red Bullin teknologiasta. Tämä ei kuitenkaan Red Bullille käynyt.

– Kun puhutaan isoista organisaatioista, niin tietysti kaikki pitää suunnitella hyvin tarkkaan, Red Bullin tallipäällikköChristian Hornersanoi perjantaina Monzassa.

– Ja ehkä he menivät asiassa hieman liikaa oma etu edellä, Horner jatkoi.

Red Bull ei halunnut luovuttaa liikaa valtaa tallin ytimen ulkopuolelle. Se on tullut tähänkin saakka toimeen ilman.

– Yksi vahvuuksistamme on ollut itsenäisyys. Olemme pystyneet tekemään päätöksiä nopeasti ja ilman byrokratiaa, Horner sanoi.

– Olemme nähneet monta kertaa, ettei kaikkien valmistajien kohdalla ole näin ollut. Ja se oli yksi suurimmista asioista, joilta me halusimme suojautua, Horner linjasi.

Teksti: Ville Hirvonen

Lue myös:Virallinen vahvistus: Porschen ja Red Bullin neuvotteluja ei jatketa

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)