Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff on oikaissut julkisuudessa esitettyjä virheellisiä väitteitä Monzan kisassa tuuraavana kuljettajana Williamsilla upeasti yhdeksänneksi ajaneesta Nyck de Vriesista. Wolff alleviivaa, että De Vries ei kuulu enää Mercedeksen vaikutuspiiriin.

– Nyck oli virallinen Mercedes-kuljettaja siihen asti, kunnes lähdimme Formula E:stä muutama viikko sitten. Mercedeksellä ei ole sananvaltaa De Vriesin tulevaisuuden osalta, Wolff tähdentää Motorsport-Totalille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

De Vries on yhdistetty ensi kaudeksi Alpinen lisäksi Williamsille, joka kilpailee Mercedeksen voimanlähteillä. Wolff kiistää, että heillä olisi näppinsä mitenkään pelissä.

– Meillä ei ole sopimusta De Vriesin kanssa, eikä meillä ole vaikutusvaltaa häneen uraansa, Wolff toistaa sanomaansa.

– Tunnemme hänet tietenkin erittäin hyvin. Pidämme hänelle peukkuja taistelussa vuoden 2023 F1-tallipaikasta, Wolff jatkaa.

Lue myös:F1-talli teki kovan värväyksen – hankki Kimi Räikkösen rinnalta tutun miehen riveihinsä

Lue myös:”Hän on noin satavuotias ja hänelle on varmaankin vaikeaa…” – Sebastian Vettel piikitteli Italian presidenttiä

LUE MYÖS:  Näkökulma: Joel Armia ja Oliver Kapanen mukaan MM-kisoihin – Patrik Laine olisi rasite (LeijonaUutiset.fi)