Edelleen F1-sarjan johtoportaassa vaikuttava, entinen Mercedeksen tallipäällikkö Ross Brawn toivoo, että Mick Schumacher saa myös ensi kaudella tilaisuuden ajaa sarjassa. Samalla Brawn puhui Grandprix-sivuston haastattelussa siitä, kuinka vaikeaa saksalaisen on ollut nousta menestyksekkään isänsä varjosta F1-sarjaan.

Haas-kuljettaja Schumacherin kausi on ollut hyvin kahtiajakoinen. Alkukausi sujui hänen osaltaan surkeasti ja se nosti rajua kritiikkiä häntä kohtaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Valoa tunnelin päähän toivat heinäkuussa ajetut Ison-Britannian ja Itävallan osakilpailut. Nyttemmin Schumacherin meno tuntuu kuitenkin taas laantuneen ja hänen asemastaan on puhuttu paljon ensi kauden kuljettajasirkuksen yhteydessä.

Ross Brawnin mukaan Schumacher on kuitenkin osoittanut kykenevänsä kehitysaskeliin. Hänen kohdallaan tulokset eivät vain näy aivan yhtä nopeasti kuin hänen isänsä, seitsenkertaisen maailmanmestari Michael Schumacherin kohdalla.

– Michael oli välittömästi äärirajoilla. Mickillä se ottaa vähän kauemmin, mutta myös hän on voittanut juniorisarjojen titteleitä. Hän on todella lahjakas ja perinyt sataprosenttisesti isänsä työskentelyetiikan. Hän kykenee parantamaan, Brawn sanoi.

Brawnin mukaan Schumacher on kehittynyt valtavasti jo kuluvan kauden aikana. Britti uskookin, että uusi tilaisuus F1-sarjassa antaisikin hänelle todellisen mahdollisuuden mitata itsensä.

Monet ovat verranneet Schumacherin taivalta sarjassa toiseen F1-kuljettajan poikaan, Max Verstappeniin. Jälkimmäisen meno on ollut kaikin puolin päinvastaista ja hän johtaakin F1-sarjaa ylivoimaisesti ja on matkalla toiseen perättäiseen maailmanmestaruuteensa. Brownin mukaan kuljettajien lähtökohdat eivät kuitenkaan ole missään nimessä samat.

– Maxin etu suhteessa Mickiin on se, että hänen isänsä oli sankari Alankomaissa, mutta ei voittanut. Hän ei ollut seitsenkertainen maailmanmestari ja ikoni, kuten Michael Saksassa, Brawn sanoi.

Lue myös:

Charles Leclercille tylyä kritiikkiä – ”Häneltä puuttuu edelleen jotain”

Lue myös:

Alpinen F1-kuski rinnastaa itsensä Lewis Hamiltoniin

LUE MYÖS: Näkökulma: Näin mestarista tuli voittava koneisto – nyt on tekojen aika (FutisUutiset.fi)