Kovalla kohulla Alpinen riveistä McLarenille loikannut aussikuljettaja Oscar Piastri, 21, debytoi ensi kaudella F1-sarjassa. Piastrin pesti merkitsi hänen maanmiehelleen Daniel Ricciardolle, 33, potkuja McLarenilta.
Piastri paljastaa Fast Lane -podcastissa, kuinka paljon hän pelkäsi Ricciardon reaktiota asiaan. Piastri tiesi, että hänen on otettava yhteyttä Ricciardoon, mutta pitkitti sitä peloissaan.
Sitten pirahtikin Piastrin puhelin. Soittaja oli Ricciardo.
- Suunnittelin ottavani yhteyttä itse, mutta asioiden ajoituksen perusteella hän oli ilmeisesti kisoissa. Rehellisesti sanottuna en tiennyt, halusiko hän kuulla minusta, Piastri kertoo.
- Yritin miettiä, mitä sanoa, mutta sitten hän tavoittikin minut, Piastri jatkaa.
Piastrin harteilta oli pudonnut sen jälkeen valtaisa painolasti. Ricciardo ei syyttänyt Piastria eikä tämän manageria Mark Webberiä kovasta kohtalostaan.
- Ricciardo suhtautui asiaan äärettömän ammattimaisesti. Kunnioitukseni häntä kohtaa oli jo entuudestaan korkealla. Nyt se on noussut taivaisiin. Se (puhelu) oli minulle mukava hetki. Se auttoi minua todella paljon. Jos pystyn nousemaan lähellekään hän tasoaan kilpailullisesti ja luonteen osalta, niin uskon menestyväni kohtuullisesti F1-sarjassa, Piastri muotoilee helpottuneena.
Lue myös: Raju F1-väite: Miljardööri savusti maailmanmestarin ulos tiimistään
Lue myös:
Saako Max Verstappenin tallikaveri potkut?
Tweet