Valtteri Bottaksen kymmenen kilpailun pisteetön putki katkesi Meksikon F1-kilpailussa hänen ajettuaan maaliin kymmenentenä. Odotuksiin nähden tulos oli kuitenkin pettymys, koska Bottas starttasi matkaan kuudennesta ruudusta.

Heti startissa Bottas menetti pari sijaa. Myöhemmin hän menetti vielä pari sijaa lisää.

– Onhan piste parempi kuin ei mitään, mutta kyllä tästä päivästä enemmän odotin. Toinen stintti oli todella hankala. Hard-renkaat eivät toimineet, Bottas sanoi Viaplayn tv-haastattelussa.

Bottas antoi ymmärtää, että hänen rengasvalintansa olisi mennyt pieleen. Daniel Ricciardo nousi pehmeillä renkailla seitsemänneksi, vaikka starttasi pistesijojen ulkopuolelta.

– Olisi meidänkin pitänyt laittaa softit alle. Mutta helppo on sanoa jälkikäteen, Bottas kommentoi.

Bottas on kuljettajien pisteissä yhä kymmenentenä. Alfa Romeo-talli jatkaa valmistajien pisteissä kuudentena ja on kiinni sillä sijoituksella isossa bonuspotissa.

– Toivottavasti saamme pidettyä momentumin ja kuudennen sijan. Se olisi tärkeä asia, Bottas päätti.

F1-kaudesta ovat ajamatta vielä Brasilian ja Abu Dhabin osakilpailut.

Lue myös:Max Verstappenilta ällistyttävä temppu ja voitto Meksikossa – Valtteri Bottaksen vauhti romahti

https://twitter.com/F1/status/1586842647339180032