Meksikon F1-viikonloppua hallitsivat uutiset siitä, miten Red Bullia rangaistiin kauden 2021 kulukaton ylityksestä. Mika Häkkinen uskoo, että F1 hyötyy kohusta, sillä kukaan tallipäällikkö ei halua saada samanlaista negatiivista julkisuutta tulevaisuudessa.

Red Bullia rangaistiin kauden 2021 kulukaton ylityksestä. Talli sai 7 miljoonan dollarin sakot, ja lisäksi vuoden 2023 tuulitunnelitestausajasta vähennetään 10 %.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Ensinnäkin olen iloinen, että asia on nyt käsitelty ja että Red Bull hyväksyi FIA:n rangaistuksen, Häkkinen kommentoi Unibetin tiedotteessa.

– Teknisissä asioissa ja kisatilanteissa päätökset ovat yleensä selviä, esimerkiksi jos auto on liian kevyt tai jos kuljettaja ylittää ratarajat. Taloudellisissa säännöissä harmaa alue oli kuitenkin odotettavissa. Siksi varmaan kaikki hyväksyivät, että budjettikattoa voi rikkoa kahdella eri tavalla – ylitys voi olla pieni tai suuri. FIA ymmärsi, että ylitys voi olla eritasoinen ja johtua eri syistä, Häkkinen jatkaa.

Häkkinen alleviivaa, että Red Bullin rangaistus pienestä ylityksestä on silti merkittävä.

– Taloudellista ja aerodynaamista rangaistusta suurempi haitta on se, miten kiusallinen tilanne on tallille ollut. Hyvä puoli on se, ettei mikään talli halua kokea samaa ensi vuonna. Vaikka Red Bullille tilanne on ollut vaikea ja kiistanalainen, uskon, että pitkällä tähtäimellä F1 hyötyy kohusta, koska kukaan tallipäällikkö ei halua saada samanlaista negatiivista julkisuutta tulevaisuudessa.

Lähde: Tiedote

Lue myös:Toto Wolff paljasti suunnitelmat Lewis Hamiltonin varalle – ”On tärkeä keskustella hänen roolistaan

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)