
Kimi Räikkösen tallikaverina Alfa Romeolla vuodet 2019-2021 kilpailleen Antonio Giovinazzin tämän kauden työt ovat saaneet lopullisen varmistuksen. Giovinazzi urakoi kahdessa sarjassa.
Giovinazzi toimii yhdessä Robert Shwartzmanin kanssa Ferrarin F1-tallin vara- ja testikuljettajana.
Alfa Romeolta kauden 2021 jälkeen ovet enemmän tai vähemmän paukkuen lähtemään joutuneen Giovinazzin suurin urakka siintää kuitenkin WEC-sarjassa.
Giovinazzi muodostaa WEC:ssä Ferrari AF Corsen kuljettajakolmikon Hypercar-luokassa yhdessä Alessandro Pier Guidin ja James Caladon kanssa.
WEC-sarjan seitsemästä osakilpailusta viisi ajetaan samaan aikaan kuninkuusluokan GP:n kanssa.
Kyseessä ovat Saudi-Arabian, Espanjan, Azerbaidzhanin, Britannian ja Brasilian GP:tä, joissa Shwartzman on siis varmuudella mukana Ferrarin kisakuljettajien Charles Leclercin ja Carlos Sainzin varakuskina.
Lue myös:Sebastian Vettel kohtasi idolinsa Michael Schumacherin – ”Opin tuntemaan hänet ja vielä enemmän”