
Formula ykkösten kaksi viimeistä maailmanmestaruutta voittanut Max Verstappen on sosiaalisen median julkaisujen perusteella bongattu Ferrari-kaupassa. Hänellä on kokoelmassaan jo Ferrari Monza SP2-urheiluauto ja nyt hänet nähtiin istumassa Ferrari F90 Stardale Assetto Fioranon ratissa.
Red Bull-tallissa ajavalla Verstappenilla on tarkat sopimusvelvoitteet, milloin hän saa julkisesti esiintyä Ferrarin ohjaimissa. Selkeästi hän fanittaa kuitenkin Ferraria, kun italialaismerkin tuotoksia ostelee.
Vuosien varrella Verstappen on useasti esiintynyt huhuissa, että siirtyisi Ferrarille. Toistaiseksi siirto ei kuitenkaan ole toteutunut.
Red Bullilla Verstappen jatkaa nykyisen sopimuksensa perusteella vuoteen 2028 saakka. Tietysti kaikki sopimukset ovat irtisanottavissa, jos tarpeeksi laitetaan rahaa pöytään.
Verstappenin työnantaja Red Bull esittelee vuoden 2023 F1-autonsa New Yorkissa 3. helmikuuta.
Lue myös:McLaren-tallin pomo latasi huiman tavoitteen F1-sarjaan