
F1-talli Red Bull on valmis julkistamaan moottorikumppanuussopimuksen yhdysvaltalaisen autojätti Fordin kanssa, BBC uutisoi.
Kuninkuusluokkaa viime vuonna dominoinut Red Bull julkistaa perjantaina kauden 2023 autonsa. BBC ennakoi sen todellisen uutisen jysähtävän kuitenkin Fordin muodossa.
Fordin odotetaan yhdistävän voimansa Red Bull-tallin kanssa kaudesta 2026 alkaen. Red Bullin moottorikumppanuus Hondan kanssa päättyy kauden 2025 jälkeen.
Red Bullin ja Fordin välisen diilin kerrotaan jo vuotaneen julkisuuteen italialaismedian kautta.
Uutistoimisto Ansa oli jo ehtinyt julkaista tiedon sopimuksesta, mutta se uutinen vedettiin nopeasti pois. Kyseinen ja erehdyksessä liian aikaisin julkaistu tieto olisi tullut Fordin tiedotteen muodossa.
Ford oli viimeksi mukana F1-sarjassa vuonna 2004. Ford vetäytyi sen jälkeen kuninkuusluokasta, kun Jaguar-tiimi myytiin Red Bullille.
Lue myös:Liberty Media löi hintalapun kylkeen – näin paljon F1-sarjan ostaminen maksaa