Valtteri Bottas joutui vuosi sitten siirtymään Formula ykkösten kärkitallista Mercedekseltä huomattavasti heikompaan tiimiin Alfa Romeolle. Bottas pärjäsi autonsa tasoon nähden hyvin, mutta ei ajanut enää voitoista, vaan jämäpisteistä.

Entinen F1-ajaja Heikki Kovalainen koki 2010 tavallaan Bottaksen kohtalon siirryttyään McLarenilta surkeaan Caterham-tiimiin.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– Kyllä se henkisesti vaikea paikka, mutta toisaalta siinä oli myös uuden intoa. Kun se edellinen projekti ei ollut onnistunut kovin hyvin, niin se lähtö jonnekin uusiin ympyröihin ja uuden alun yritys innosti. Se ensimmäinen vuosi varsinkin oli ihan mielenkiintoinen ja siinä oli hyvä fiilis tiimissä. Semmoinen eteenpäin menevä tunnelma, Kovalainen muisteli 13 vuoden takaisia asioita Sport Contentille Viaplayn F1-kausiennakossa.

Kovalainen ajoi Caterhamilla kolme kautta. Eteenpäin tiimi ei mennyt.

– Sitten se tiimi rupesi jämähtämään. Ei mennytkään eteenpäin ja se toinen ja kolmas vuosi rupesivat olemaan nihkeämpiä. Toivon, että Alfan tilanteessa ei näin tule käymään, hän sanoi.

Kovalainen uskoo Bottaksella riittävän motivaatiota, jos Alfa Romeo saa autoaan kehitettyä.

– Valtterilla oli viime vuonna vahva kausikin. Alkukaudella oli todella kovia suorituksia. Jos tiimi pystyisi tarjoamaan riittävän hyvää kalustoa, ja Valtteri tuntisi, että menee eteenpäin, niin uskon, että olisi riittävä motivaattori menemään eteenpäin. Valtterilla on vielä vuosia jäljellä ja hän on hyvässä vireessä muuten.

Mutta Alfan resurssit ovat vähäiset. Kovalaisen mukaan motivaatio voi olla koetuksella, jos talli jämähtää niin sanotusti paikoilleen.

– Jos tiimin vauhti rupeaa hyytymään, ja näyttää, että muita tiimejä menee ohi, niin ne ovat sitten vaikeita paikkoja. Valtteri on tottunut menestymään ja uudet tilanteet ovat niitä, joissa punnitaan sitä motivaatiota.

Haastattelu: Otto Palojärvi

Lue myös:Mika Salo kertoi, mitä Lewis Hamilton vielä haluaa

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)