F1-sarjan talvitestien ensimmäinen ajopäivä on saatu pakettiin Bahrainissa. Hallitseva maailmanmestari, Red Bull-tallin Max Verstappen oli päivän nopein kuljettaja. Valtteri Bottas jäi Alfa Romeo-tallikaverinsa Zhou Guanyun taakse.

Kierrosajat eivät ole tietenkään tässä vaiheessa se päällimmäinen juttu Sakhirin radalla. Talleille ehdottomasti tärkeintä on kerätä niin paljon dataa kuin mahdollista ennen samalla radalla reilun viikon kuluttua ajettavaa kauden avauskisaa.

Kaksi viimeistä mestaruutta nimiinsä vienyt Verstappen teki työtä käskettyä. Verstappen urakoi koko päivän radalla ja kirjautti Red Bullille muhkeat 157 kierrosta.

Verstappen oli myös päivän nopein kuljettaja ajalla 1.32,837. Aston Martinin Fernando Alonso (+0,029) oli toinen, Ferrarin Carlos Sainz (+0,416) kolmas ja hänen tallikaverinsa Charles Leclerc (+0,460) neljäs ennen McLarenin Lando Norrista (+0,625) ja Mercedeksen Lewis Hamiltonia (+0,671).

Alfan kuljettajista Zhou Guanyu ajoi aamu- ja Bottas iltapäivän session. Kiinalaiskuljettajan nopein kierros kulki ajassa 1.33,723, jolla hän oli torstain tuloslistalla kahdeksas 0,886 sekuntia Verstappenin takana. Zhou ajoi 67 kierrosta.

Neljä kierrosta enemmän ajaneen Bottaksen kovin kierrosaika kirjattiin lukemin 1.34,558. Eroa kärkeen kertyi 1,721 sekuntia.

Testit jatkuvat perjantaina ja päättyvät lauantaina. Zhou ajaa koko perjantain ja Bottas puolestaan lauantain.

Lue myös:Kuinka vakava miljardöörin pojan loukkaantuminen on? F1-pomolta kipakka vastaus

Lue myös:Ensimmäisten testien perusteella Mercedes on saanut korjattua viime kaudella kiusanneen vian

https://twitter.com/F1/status/1628796456831266817

LUE MYÖS: Jättiyllätys: Nooralotta Neziri aikoo kilpailla jo ensi kesänä (Atleetti.fi)