Red Bull jatkoi dominointiaan kauden toisessa osakilpailussa ottamalla kaksoisvoiton. Lewis Hamilton myöntää, että Red Bull on tällä hetkellä omassa kastissaan.

Hamilton ajoi kilpailussa viidenneksi jääden voittaja Sergio Perezistä yli puoli minuuttia. Seitsenkertainen maailmanmestari on ollut vaikuttunut Red Bullin vauhdista.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– En ole koskaan nähnyt noin nopeaa autoa. Kun me olimme nopeita, niin emme olleet noin nopeita. Se on nopein auto, jonka olen nähnyt – etenkin verrattuna muihin, Hamilton totesi Saudi-Arabian kilpailun jälkeen.

Hamiltonin mukaan Red Bulleja vastaan on turha edes yrittää taistella, sillä sen vauhti on niin omassa luokassaan.

– En tiedä miten, mutta Verstappen tuli ohitseni hirveällä vauhdilla enkä viitsinyt yrittää edes blokata häntä, sillä vauhdeissa oli niin suuri ero.

Red Bullin ylivoima uhkaa viedä mielenkiinnon koko F1-kaudesta.

– Kaikki haluavat nähdä tiukkaa taistelua, mutta tämä on tilanne tällä hetkellä. Ei se ole minun ongelmani eikä minun vikani, Hamilton heitti.

Lue myös: Nico Rosberg kritisoi Max Verstappenin käytöstä – ”Se ei ole mukavaa katsottavaa”

Lue myös: Saudi-Arabian F1-kisan jälkipyykki jatkuu – Fernando Alonso sittenkin kolmas

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)