Ferrarin alkukausi F1-sarjassa on ollut painajaismainen. Isoissa odotuksissa sen osalta, että Maranellon punaiset pystyisivät haastamaan Red Bull-tallin, on petytty karulla tavalla.

Ferrarin Charles Leclercillä ja Carlos Sainzilla ei ole ollut mitään jakoa taistella edes podiumsijoituksista kauden kahdessa ensimmäisessä kisassa Bahrainissa ja Saudi-Arabiassa. Sainz oli kuudes ja Leclerc seitsemäs Saudi-Arabian GP:ssä.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Red Bullin Sergio Perez ja Max Verstappen takoivat Jeddassa sekunnin verran kovempia kierrosaikoja kuin Ferrari-kuljettajat.

F1-asiantuntija Christian Danner lyttääkin Frederic Vasseurin komentoon siirtyneen Ferrarin alkukauden maanrakoon.

– Kuudes ja seitsemäs. Täydellinen katastrofi!, Danner oli tykittänyt ServusTV:llä.

Ferrarilla on kipinöinyt jo nyt rajusti. Danner povaa, että se varsinainen myrsky on kuitenkin vasta nousemassa.

Siitä tarjottiin esimakua Saudi-Arabiassa, kun Leclerc otti yhteen kisainsinööri Xavier Marcos Padrosin kanssa.

– Leclerc on nuori mies, joka haluaa olla maailmanmestari. Siellä (Ferrarilla) on jo nyt turhautumista. Et voi olla vain hiljaa. Sinun on päästettävä paineet ulos, Danner näkee Leclercin kuumottavan tilanteen.

Lue myös:Mercedeksen F1-pomolta synkkä arvio: ”Se riski on olemassa”

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)