
Ferrari on käynnistänyt F1-kauden umpisurkeasti. Tifosit ovat raivoissaan ja italialaismedia on lytännyt Maranellon punaiset käytännössä maanrakoon.
Syystäkin, sillä Ferrarilla on koossa kolmesta kisasta vasta 26 pistettä, jotka oikeuttavat valmistajien sarjassa neljänteen sijaan ylivoimaisen Red Bullin, Aston Martinin ja Mercedeksen takana.
Carlos Sainzilla on koossa 20 ja Charles Leclercillä vain kuusi pistettä. Varsinkin jälkimmäisen saldo on täysi katastrofi.
Sainz on kääntynyt italialaismedian puoleen ja pyytänyt siltä edes vähän myötätuntoa – turhaan.
– Teidän on ymmärrettävä, että kukaan ei ole niin järkyttynyt, vihainen ja tyytymätön tilanteesta, kuin jokainen yksittäinen tiimin jäsen Ferrarilla.
Sainz pyytää samalla työrauhaa – fanaattiset italialaiset tietäen hän tekee myös sen täysin turhaan. Sainz on jopa saattanut heittää pahimmassa tapauksessa vain lisää bensaa liekkeihin.
– Jotkut mediassa esitetyt kommentit ovat meille enemmänkin häiriötekijöitä. Tilanne on vain niin, että se (liiallinen) kritiikki ei auta, Sainz pyrkii ohjeistamaan mediaa.
Lue myös:Nyt tuli tyly arvio seuraavan F1-kisan voimasuhteista
Lue myös:Ferrarin ex-kuski ei anna armoa Australiassa raivonneelle kuljettajalle: ”Turha valittaa”