Ferrarin on väitetty tehneen Mercedeksen Lewis Hamiltonille 40 miljoonan punnan suuruisen tarjouksen, jolla se houkuttelee seitsenkertaista maailmanmestaria tämän kauden jälkeen riveihinsä. Väitetty tarjous on herättänyt myös hilpeyttä asiantuntijapiireissä.
Sky Sportsin F1-asiantuntija Ted Kravitz on itse asiassa kääntänyt puheet jättitarjouksesta päälaelleen. Hän väittää, että Mercedeksellä on tarjolla sittenkin enemmän.
– Ferrarin (mahdollinen) tarjous ei ole kuitenkaan niin merkittävä, miltä se kuulostaa. 40 miljoonaa puntaa näyttää tietenkin suurelta summalta paperilla, mutta se on todellisuudessa todennäköisesti noin 5 miljoonaa vähemmän, mitä Hamilton ansaitsee nykyisessä sopimuksessaan.
– 40 miljoonan punnan tarjous on liian alhainen Lewis Hamiltonille. Jos John Elkann sanoisi, että tarjous on 80 miljoonaa puntaa, niin se saisi ihmisten huomion osakseen, Kravitz lataa.
Kravitz muistuttaa samalla Ferrarin sekasortoisesta tilasta. Tiimin taustoilta on lähtenyt moni tärkeä avainhenkilö.
– Luulen, että Ferrari tarjoaa tällä hetkellä töitä kaikille hinnalla millä hyvänsä. Kaikki ovat Ferrarin ostoslistalla. Tämä on uskomatonta, Kravitz taivastelee.





























