Mick Schumacherin ja F1-talli Haasin tiet erosivat viime kauden jälkeen. Haasin tallipäällikkö Günther Steiner tykitti kauden aikana ja sen päätyttyä armotonta tekstiä paljon romua tehneestä Schumacherista.

Steiner myöntää nyt katuvansa ja pahoittelevansa yhtä tiettyä lausetta, jonka hän latasi toisen polven F1-kuskista.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

– You cannot beat up a dead horse, Steiner huikkasi maaliskuussa Schumacherista.

Steiner sai Schumacherin kotimaassa Saksassa vihat niskaansa. Steiner toki ymmärtää täysin, miksi näin kävi.

– Se on sanonta Amerikassa. Mutta se oli kömpelö lausunto, koska sen saksankielinen käännös on aivan liian ankara ja suora.

– Minun olisi pitänyt ilmaista asia toisin ottaen huomioon, että Mickin perheellä on hevostila Texasissa ja ottaen huomioon myös Michael Schumacherin terveystilanne. En ajatellut sitä silloin, koska se oli kommentti, jonka annat puhuessasi avoimesti englantia, Steiner jatkaa Bild-lehdelle.

Steiner myöntää, että hän on tuskin vaihtanut sanakaan Mick Schumacherin kanssa sen jälkeen, kun heidän tiensä erosivat.

– Mutta en ole silti nukkunut huonosti sen takia, Steiner muistuttaa suoruudestaan.

Schumacher työskentelee tällä kaudella Mercedeksen vara- ja testikuljettajana. Schumacher palaa ensi viikolla F1-auton rattiin, kun hän testaa Pirellin kauden 2024 renkaita Barcelonassa.

Lue myös:Mykistävä väite Max Verstappenista – särähtää varmasti Lewis Hamiltonin korvaan

Lue myös:Formulaselostaja sai potkut – syynä sopimaton käytös

LUE MYÖS: Analyysi: Colorado Avalanche paria kauppaa vaille valmis Stanley Cup -mestari (Siniviiva.fi)