Emilia-Romagnan GP ei jää välttämättä ainoaksi F1-kisaksi, joka peruuntuu luonnonkatastrofin seurauksena. Kanadan GP on määrä ajaa reilun viikon kuluttua Montrealissa, mutta tilanne on siltä osin kirjaimellisesti tulenarka.

Kanadassa riehuu satoja metsäpaloja, joista on levinnyt savua myös Yhdysvaltoihin. Yhdysvaltojen ilmailuhallinto on joutunut perumaan tämän takia lentoja.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Tilanne Kanadassa on todellakin kriittinen. Arviolta noin 400 metsäpalosta puolet leviää hallitsemattomasti.

Kanadan pääministeri Justin Tudeau on kertonut laskelmien osoittaneen, että maassa tulee vallitsemaan tänä kesänä erityisen ankara ja laajalle levittäytyvä metsäpalokausi.

Imolan radalla Italiassa ajettava F1-kisa peruuntui toukokuun loppupuolella. Emilia-Romagnan maakunnassa kärsittiin kuolonuhreja vaatineista tulvista rankkasateiden jäljiltä.

Lue myös:Valtteri Bottaksen haaveet Audi-paikasta karkaamassa? – Uusi talli havittelee todellista yllätysnimeä rattiin

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)