F1-talli Aston Martinin kanadalainen pääomistaja Lawrence Stroll on asettanut kovat tavoitteet ensi viikonvaihteena Montrealissa ajettavaan kotikisaan. Strollille ei enää riitä se, että tallin espanjalaiskonkari Fernando Alonso nähtäisiin Kanadan GP:n podiumilla.
Miljardööri haluaa nähdä podiumilla molemmat kuljettajansa, eli myös poikansa Lance Strollin.
Mikäli Stroll jr. pystyy tuon tempun tekemään, niin hänestä tulee 27 vuoteen ensimmäinen kanadalaiskuljettaja, joka on ajanut kolmen parhaan joukkoon kotiyleisönsä edessä.
Viimeksi siinä onnistui Jacques Villeneuve vuonna 1996. Villeneuve saavutti maailmanmestaruuden vuotta myöhemmin.
– Toivottavasti saamme kaksi kuljettajaa podiumille. Olen erittäin luottavainen sen osalta, Lawrence Stroll kommentoi uutistoimisto Reutersille.
Alonso on luvannut, että he tuovat merkittäviä päivityksiä autoonsa Kanadassa. Alonso heitti viikolla espanjalaismediassa, että he ”murskaavat” Mercedeksen, joka jätti viimeksi ajetussa Barcelonan kisassa Aston Martinin taakseen.
– Uskon, että automme tulee olemaan erittäin vahva Montrealin radalla. Rata sopii autollemme hyvin, Lawrence Stroll vakuuttelee.
Lue myös:Ällistyttävä arvio Charles Leclercin seuraavasta F1-siirrosta – ”Hän voi olla niin epätoivoinen”
Lue myös:George Russellilta mielenkiintoinen väite Max Verstappenista