
McLaren-tallista viime kauden jälkeen potkut saanut kokenut aussikuski Daniel Ricciardo, 33, on vahvistanut yllättävän suunnitelmansa. Hän tavoittelee paluuta Red Bullille ja Max Verstappenin tallikaveriksi kaudeksi 2025.
Ricciardo työskentelee tällä kaudella Red Bull-tallin testi- ja varakuljettajana. Hän olisi valmis ajamaan ensi kaudella F1-sarjassa sisartalli AlphaTaurin autolla osoittaakseen nopeutensa kuskipaikoista päättäville Red Bullin neuvonantajalle Helmut Markolle ja tallipomo Christian Hornerille.
Ricciardo kilpaili Red Bullilla vuodet 2014-2018, kunnes hän teki silloin sensaatiomaisen siirron Ranault’lle. Varikoilla väitettiin, että Ricciardo näki mahdollisuutensa menneen Verstappenin tallikaverina.
Verstappenin sopimus ulottuu vuoteen 2028, joten jos Ricciardon suunnitelma toteutuu, niin heistä tulee taas tallikavereita. Verstappenin nykyisen tallikaverin Sergio Perezin sopimus tulee tiensä kauden 2024 päätyttyä.
– Se olisi satumainen päätös F1-uralleni, Ricciardo muotoilee kunnianhimoisen Red Bull-tavoitteensa ESPN:lle.
Ricciardolle saattaa tarjoutua tosin jo tällä kaudella tilaisuus kilpailla AlphaTauri-tallissa. F1-tulokas Nyck De Vries on potku-uhan alla.
Lue myös:Ferrari-kuskia vihjaillaan toiseen tiimiin – se ei ole Mercedes eikä Red Bull
Lue myös:Max Verstappenin ei sallita toteuttaa hurjaa unelmaansa – nyt tulivat tiukat perustelut