Hitech Grand Prix on kertonut hakevansa paikkaa F1:ssä vuonna 2026. Tallin tukijaksi on tullut kazakstanilainen miljardööri.
Englantilaistallilla on jo edustukset Formula 2:ssa, Formula 3:ssa ja Formula 4:ssä. Nyt se tähyää kohti kuninkuusluokkaa, kun se on myynyt 25 prosentin osuuden tallista kazakstanilaiselle miljardööri Vladimir Kimille.
Kim johtaa kaivosyhtiötä ja hänen omaisuutensa arvoksi on arvioitu 5 miljardia dollaria.
– Moottoriurheilu on ollut minun pitkäaikainen kiinnostuksen kohde ja olen iloinen, että liityn mukaan organisaatioon, joka on saavuttanut niin paljon menestystä monessa eri kategoriassa, ja jolla on korkea kunnianhimo tulevaisuutta kohti, Kim totesi Hitechin tiedotteessa.
Hitechin liittymisestä F1:iin on ollut puhetta jo helmikuusta lähtien, mutta nyt talli vahvisti uutisen ensimmäistä kertaa. F1:iin on tulossa vuonna 2026 isoja muutoksia, sillä moottorivalmistajat Audi, BMW ja Honda liittyvät mukaan sarjaan.
Lue myös: Wrexhamin omistavat Hollywood-tähdet ostivat osuuden F1-tallista