Mercedes otti Itävallan F1-kisassa rajusti takapakkia. Espanjassa ja Kanadassa nähtiin suorituskyvyn osalta selkeä steppi eteenpäin, mutta Itävallassa Mercedes kurvaili syvällä varjojen mailla.

Lewis Hamilton oli kisassa seitsemäs ja tallikaveri George Russell kahdeksas. W14-auto ei yksinkertaisesti istunut Red Bull Ringille.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Mercedeksen kannalta huolestuttavinta ennen ensi viikonlopun Silverstonen kotikisaa on se, että heillä ei ole hajuakaan siitä, mistä Itävallan romahdus johtui. Se oli kuin isku vasten kasvoja.

– Autossamme ei ollut vauhtia tänään. Meillä oli hyvä nousutrendi päällä ja sitten tulee tällainen päivä, tallipäällikkö Toto Wolff manaa PlanetF1-sivustolla.

Ja sen jälkeen tuli se kommentti, joka luo tummaa varjoa Silverstonen ylle:

– Ei ollut vauhtia. Meillä ei ole vielä aavistustakaan, miksi, Wolff väitti.

Lue myös:Valtteri Bottas sanoi suorat sanat Viaplaylla – ei hyvältä näytä, Alfa Romeo

Lue myös:Max Verstappen ohitti legendan voittojen määrässä: ”Mahtava päivä”

LUE MYÖS: Analyysi: Anaheim Ducks teki luksussopimuksen – avaa mahdollisuuden dynastian rakentumiseen (Siniviiva.fi)