Alfa Romeon viikonloppu Itävallan GP:ssä oli murheellinen, kun kumpikaan kuskeista ei yltänyt pisteille. Alfa Romeon vauhti oli kaukana parhaasta.
Zhou Guanyu oli Alfa Romeon kuskeista parempi ollen 14. ja Valtteri Bottas oli kaksi sijaa heikompi. Tallipäällikkö Alessandro Alunni Bravi myönsi, ettei Itävallan GP mennyt suunnitelmien mukaan.
– Tämän päivän kisa oli ikävä kyllä linjassa meidän viikonlopun esityksiimme. Olemme ottaneet askeleen taaksepäin verrattuna edelliskisoihin, ja tietenkin meidän pitää analysoida tämä seuraavien päivien aikana.
Alunni Bravi katsoi kuitenkin optimistisesti kohti ensi viikonloppuna ajettavaa Silverstonen osakilpailua.
– Me tuomme tärkeitä päivityksiä sinne ja toivottavasti voimme parantaa esitystämme. Taistelu on todella tiukkaa ja olemme tienneet kauden alusta lähtien, että jokaisella kymmenyksellä on merkitystä, Alunni Bravi totesi tallin sivuilla.
Lue myös: Toto Wolff hiljensi Lewis Hamiltonin tylysti – ”Ajaisitko sitä”
Lue myös: Itävallan F1-kisan tulokset menivät uusiksi: kahdeksalle kuljettajalle rangaistuksia

































