Valtteri Bottas, 33, on tehnyt asiat selväksi tulevaisuutensa osalta. Bottas vahvistaa vaisusti sujuneesta F1-kaudesta huolimatta, että hänellä ei ole mitään kiirettä eläkkeelle, päinvastoin.

Sauber-talli kilpailee vielä tämän kauden Alfa Romeon nimen alla. Audi ottaa Sauberin lopullisesti haltuunsa vuonna 2026, jolloin se tulee mukaan kuninkuusluokkaan.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Bottaksen vakaana tavoitteena on olla silloin Audi-tiimin toinen kuljettaja.

– Minulle Audi-projekti on todella mielenkiintoinen. Se ei ole valhetta, että aion olla osa sitä. Se olisi suuri mahdollisuus urallani ja ehdottomasti mielenkiintoinen, Bottas alleviivaa PlanetF1.com -sivuston haastattelussa.

Bottaksen sopimus Sauberin kanssa tulee tiensä päähän ensi kauden jälkeen. Bottaksen mukaan hän ei ole kuitenkaan vielä käynyt mitään neuvotteluja tavoittelemastaan Audi-pestistä.

– Ei vielä. Se on vielä liian aikaista. Minulla on vielä sopimusta ensi vuoden loppuun. Joten tulemme neuvottelemaan, mutta ei vielä, Bottas pyörittelee.

Bottas vakuuttelee, että hänellä on yhä monta vuotta jäljellä F1-sarjassa.

– Tavoitteet ovat edelleen Formula 1:ssä, 100-prosenttisesti. Minusta tuntuu ehdottomasti siltä, että minulla on vielä monta, monta vuotta jäljellä. Olen täysin sitoutunut.

Lue myös:Lewis Hamilton latasi tiukan väitteen F1-sarjan mielenkiinnosta

LUE MYÖS: Näkökulma: Poikkeuksellista dominointia HJK:n tehoduolta – Kuka pysäyttäisi Teemu Pukin ja Alex Ringin? (FutisUutiset.fi)