
Red Bull ja Mercedes ovat ajautuneet jälleen sanasotaan formula ykkösissä.
Kohu sai alkunsa siitä, kun Mersu-pomoToto Wolffja myöhemmin myösLewis Hamiltonkommentoivat Red Bullin ylivoimaa.
Wolff on arvellut, että Red Bull rakentaa autonsa sopimaan vain Verstappenille ja toisaalta taas Lewis Hamilton vähätellyt Verstappenin tallikavereita.
Hamilton totesi taannoin, että hänellä on mielestään ollut läpi uran paljon paremmat ja samalla vaativammat tallikaveri kuin hollantilaisella.
Nyt Verstappen on iskenyt jälleen takaisin ja ladannut tylyä tekstiä Mersun suuntaan.
– He eivät osaa arvostaa meidän dominointiamme ja sitä, että ihmiset onnistuvat työssään, Verstappen latasi.
– Se ei ole kyllä mitään uutta formula ykkösissä, enkä minä mahda tuollaisille kommenteille mitään, hän jatkoi.
Verstappenilta kysyttiin sitten, häiritsevätkö Mersun vähättelevät kommentit häntä. Vastaus tuli kuin apteekin hyllyltä.
– Häiritseekö se minua? Ei. Se olisi varmaan pahempaa, jos he puhuisivat jostain muusta, Verstappen kuittasi.
Red Bullilla on varaakin elvistellä. Talli on voittanut 30 edellisestä 35 F1-kisasta.
Teksti: Ville Hirvonen
Lue myös: Lewis Hamilton latasi tylyä tekstiä Viaplayn haastattelussa