
Felipe Massa yrittää muuttaa F1-kauden 2008 tuloksia jälkikäteen. Massa katsoo, että hänelle kuuluisi kyseisen kauden maailmanmestaruus.
Kaudella 2008 sattui niin sanottu ”Crashgate” Singaporen GP:ssä. Kyseinen tapahtuma pudotti Massan pois MM-pisteiltä ja lopulta hän menetti maailmanmestaruuden.
2008 mestaruuden voitti Lewis Hamilton, mutta Massa yrittää muuttaa tuloksia nyt jälkikäteen niin, että hän saisi mestaruuden.
Entinen F1-moguli Bernie Ecclestone uskoo, että Massaa motivoi asiassa vain yksi asia.
– Massa haluaa tehdä sen vain rahan vuoksi. Mutta mahdollisuudet onnistumiseen ovat pyöreä nolla, Ecclestone latasi sveitsiläislehti Blickille.
– Myös Lewis Hamilton ja Mercedes olisivat voineet nostaa syytteet FIA:aa kohtaan vuoden 2021 Abu Dhabin jälkeen, mikä ei mennyt ihan niin siististi, Ecclestone muistutti.
Lue myös: Valtteri Bottas vahvisti Sanomalle: näin suomalaisen F1-kuljettajan ura jatkuu