
Mercedeksen Lewis Hamilton lähtee Singaporen F1-kisaan viidennestä lähtöruudusta. Hamilton myöntää suoraan, että se on enemmän, mitä hän aika-ajoista uskalsi odottaa.
Ja myöntää myös sen, että nykyinen W14 F1-auto joutaa tämän kauden jälkeen Mercedeksen museon uumeniin. Hamiltonin mukaan hänellä ei ole pitkällä urallaan tuottanut koskaan näin paljon tuskaa saada autoa toimiviin säätöihin.
Mercedeksellä huomattiin välittömästi kauden käynnistyessä ja oikeastaan jo talvitestien jälkeen, että heillä ei ole mitään mahdollisuuksia haastaa Red Bullia.
– Tämä on vaikein auto, jolla olen koskaan ajanut, Hamilton myöntää RacingNews365:lle.
Kaikki konstit on koitettu, mutta mikään ei auta, vaikka tiimin työntekijät painavat pitkää päivää tehtaalla ja insinöörit jatkavat sitä kisaviikonloppuisin.
– Yritämme joka viikonloppu ottaa riskejä ja saada auton tekemään jotain, mitä se ei halua, Hamilton kärjistää karun totuuden.
Lue myös:Raju mälli F1:n aika-ajoissa – kuljettaja sivuun kisasta
Lue myös:Alfa Romeo täysin yössä – pomolta lohdutonta tekstiä