Ferrari-kuski Charles Leclerc ajoi paalupaikalle Texasin Austinin F1-osakilpailun aika-ajoissa, jotka ajettiin jo perjantaina. Toiseksi nopein oli McLarenin Lando Norris, joka hävisi Leclercille 13 sadasosalla.

– Viimeisellä kierroksella oli virheitä siellä ja täällä, mutta olen todella tyytyväinen, kommentoi Leclerc haastattelussa nopeinta kierrostaan.

Kolmanteen ruutuun ajoi Mercedeksen Lewis Hamilton. Ferrarin Carlos Sainz oli neljäs ja Mercedeksen George Russell viides.

Tätä kautta dominoinut ja mestaruuden jo varmistanut Max Verstappen oli aika-ajotuloksissa vasta kuudes. Hän hävisi Leclercille 0,358 sekuntia. Verstappenin tallikaveri Sergio Perez oli vasta yhdeksäs.

Verstappen oli ajanut paalulle viiden tuhannesosan turvin. Ratarikon takia hän kuitenkin menetti parhaan kierrosaikansa.

Valtteri Bottas oli tuloksissa 13:s. Hän hävisi Alfa Romeo-tallikaverilleen Guanyu Zhoulle, joka oli 12:s.

Perjantaina ratkaistiin lähtöjärjestys sunnuntain varsinaiseen kisaan. Lauantaina Austinissa ajetaan sprinttikisa, jonka lähtöjärjestys ratkaistaan erillisessä aika-ajoissa saman päivän aikana.

Lue myös:Red Bull-tallissa kuohuu – näin Max Verstappen kommentoi

https://twitter.com/F1/status/1715493390253474061

LUE MYÖS: Mervi Kallio paljasti IL:lle: F1-tähden käytös häntä kohtaan muuttui täysin (RalliF1.fi)