Paljon kritiikkiä osakseen saanut meksikolaisajaja Sergio Perez näyttää sittenkin jatkavan ensi kaudella Red Bull-tallissa. Näin kertoo Sky Sportsin asiantuntija Martin Brundle, jonka mukaan Red Bull on päättänyt jatkaa yhteistyötä Perezin kanssa sopimuksen mukaisesti.

Perezin on huhuttu saavan potkut tämän kauden jälkeen. Välillä väitettiin, että hän olisi lopettanut F1-uransa lokakuussa ajettuun Meksikon osakilpailuun, mutta ne väitteet osoittautuivat perättömiksi.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Perez tiettävästi itsekin kartoitti paikkaa toisesta tallista kaudelle 2024. Lopulta hän päätti jäädä Red Bullille.

Red Bullin kakkostallissa Alpha Taurilla, jonka nimi ensi kaudella vaihtuu, jatkavat Daniel Ricciardo ja Yuki Tsunoda. Tällä kaudella Ricciardon sijaisena ajanut Liam Lawson joutuu ensi vuonna tyytymään Red Bullin kehityskuljettajan rooliin.

Perezille kausi 2024 voi hyvinkin todennäköisesti olla Red Bullilla viimeinen. Hän ei ole tyytyväinen rooliinsa Max Verstappenin kakkosviulun soittajana.

Lue myös:F1-talli teki protestin USA:n GP:stä

LUE MYÖS: Näkökulma: Näin mestarista tuli voittava koneisto – nyt on tekojen aika (FutisUutiset.fi)