Aikoinaan Red Bull-tallista potkut saaneesta Alex Albonista tulee tänä vuonna tulikuuma nimi F1-sarjan siirtomarkkinoille. Parin vuoden takaisesta F1-hylkiöstä on jalostunut sarjan tämän hetken yksi parhaista kuljettajista.
Albon ajoi viime vuonna todella upean kauden Williamsilla takomalla kovat 28 MM-pistettä. Asiantuntijapiireissä pidetään jo täysin selviönä sitä, että Albon lunastaa paikan jostain huipputallista vuonna 2025 tai viimeistään sitä seuraavalla kaudella.
Williamsin tallipäällikkö James Vowles on myös täysin vakuuttunut siitä, vaikka hän ei tietenkään tuokaan julki muiden tallien nimiä. Albon on yhdistetty ainakin Ferrarille.
– Alexilla on riittävät taidot tulla jonain päivänä maailmanmestariksi. Tarkoitan sitä ihan rehellisesti, Vowles painottaa Auto motor und sport -lehdelle.
Max Verstappen pyyhki aikoinaan Albonilla lattiaa Red Bullilla. Se oli rajua ja raskasta aikaa itseluottamuksensa täysin kadottaneelle Albonille.
– Mutta tänään näkemäsi Alex on täysin erilainen kuin se Alex, kun hän oli Red Bullissa. Häneltä puuttui silloin vielä usko itseensä. Hänellä on se nyt. Hän on onnellinen, hänellä on itseluottamusta.
– Et koskaan tiedä, kuinka hyvä kuljettaja on toiseen verrattuna, ennen kuin laitat heidät samaan autoon. Jos muiden kuljettajien täytyisi ajaa Williamsilla huomenna, heillä olisi todennäköisesti vaikeaa. Alex saa aina kaiken irti autosta, Vowles jatkaa.
Ja muistuttaa myös siitä, kuinka vahvaksi kuljettajaksi vaikeudet ovat kasvattaneet Albonin henkisesti.
– Joka kerta kun painostat häntä, hän kestää paineen. Ja hän pystyy käsittelemään vaikeasti ajettavaa autoa. Tämä kokemus voi olla hänelle etu, Vowles vihjailee isommista ympyröistä.
Lue myös:F1:n skandaalikisan aikataulu selvillä – tästä eivät tiimit pidä