F1-asiantuntija David Coulthard on esittänyt tiukan väitteen Mercedeksen Lewis Hamiltonista. Ferrarille siirtyvä Hamilton on nostanut Coulthardin mukaan jo kätensä ylös tämän kauden osalta. Motivaatio on kateissa.

Mercedeksellä odoteltiin kipinöintiä, mikäli George Russell pistää heti alkukaudesta pataan Hamiltonille. Näin ei ole käynyt.

MAINOS - SISÄLTÖ JATKUU ALLA

Russell johtaa Hamiltonia kahden kisan jälkeen 2-0. Russellilla on koossa 18 pistettä, eli kymmenen Hamiltonia enemmän.

Hamilton ei ole pitänyt sen suurempaa ääntä tappioistaan Russellille. Coulthard uskoo, että Hamilton ajelee ilman sen suurempia tunnekuohuja niin sanotusti lähinnä terveisiä tällä kaudella. Ajatukset ja katseet ovat jo muualla.

– Tällä hetkellä näyttää siltä, että hän on jo henkisesti siellä, Coulthard viittaa Ferrarin suuntaan.

Kauden seuraava osakilpailu ajetaan ensi viikonvaihteessa Australiassa.

Lue myös:F1-mestarilta armoton arvio konkarikuskin tulevaisuudesta – oliko se tässä?

LUE MYÖS: Näkökulma: Mika Lehkosuon lynkkaaminen paljastaa lajisokeuden (FutisUutiset.fi)